MCA Lapu-Lapu in Math-Science Inter-School Competition 2018

MCA Lapu-Lapu in Math-Science Inter-School Competition

MCA students from Lapu-Lapu City showcased their skills in Math-Science Inter-School Competition held at Royal Child Academy Lapu-Lapu Auditorium last September 21,2018. Among the many competitors, the following MCA participants had earned awards in various categories of the said competition.

Math Quiz Bee

  • Vince Justine Ang (Grade 2)                     – 1st place
  • Aldrich Apa (Grade 6)                                – 1st place
  • Mariel Amit (JHS)                                      – 5th place
  • Irish Faith Ang (JHS)                                – 6th place
  • Carl Zedrick Tapere (Grade 1)                 – 7th place
  • Precious Jannah Malingin (Grade 3)     – 9th place

Science Quiz Bee

  • John Wrexel Antopina (JSH)       – 3rd place
  • James Roman Castaño (JSH)      – 4th place
  • Arriane Heredia (Grade 3)           – 4th place
  • Brandon Yguinto (Grade 1)          – 6th place
  • David Justin Razol (Grade 1)       – 7th place

Spelling

  • Mary Ariadne Malingin (Grade 5)   – 2nd place
  • Athena Mae Bensig (Grade 2)          – 3rd place
  • Ericka Jane Lisondra (Grade 6)      – 4th place
  • Halle Berry Aguinaldo (JHS)           – 5th place
  • Mary Ann Cañon (JHS)                    – 6th place
  • Nataniel Soco (Kinder)                     – 9th place

Damath

  • Adrian Peter Apa (Grade 5)                  – 1st place
  • Charmei Dungog (Grade 6)                  – 2nd place
  • Sean Emmanuel Talines (Grade 4)     – 8th place

Poster Making

  • David Rubertson Bensig (JHS)                – 4th place
  • Aj Marthy Sombilon (JSH)                       – 4th place
  • Louise Angelique Avenido (Grade 6)      – 7th place
  • Amir Anthony Tagadi-ad (Grade 4)        – 7th place

Slogan

  • Vernard Matthew Cañon (Grade 6)      – 3rd place
  • Alexander Angob (Grade 5)                    – 6th place
  • Princess Diane Baylosis (Grade 4)        – 7th place

Coloring

  • Precious Ryza Fajardo (Grade 2)      – 6th place
  • Michael Angelo Gabilan (Grade 1)   – 7th place
  • Giftly Mae Dejamo (Grade 5)            – 7th place
  • Angel Ruth Mae Perex (Grade 6)     – 8th place
  • Ma. Cathleen Amistad (Grade 4)     – 10th place

Poem

  • Drheyzell Nyle Inso (kinder) – 9th place

Congratulations students! We are all very proud of you!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *